Mosasaurus

Mosasaurus měl mimořádný význam v historii studia dávného života. Když byla v roce 1776 poprvé oběvena jeho lebka v jednom nizozemském lomu, předpokládalo se, že patří neznámému živočichu, snad krokodýlovi nebo kytovci, který stále někde na Zemi žije. Jak ale ubíhala desetiletí a žádný živý Mosasaurus se neobjevil, vědci začali chápat rozhodující skutečnost: mezi živočichy žijícími v minulosti byly i druhy, jež vyhynuly. Tvor, který způsobil tento průlom, byl jedním z nejobávanějších mořských predátorů pozdní křídy. Končetiny mosasaura se přeměnily ve dva páry široce roztažených ploutví připomínající pádla a obsahující mnohem více prstních kostí než jich měli jeho suchozemští předchůdci. Ocas měl Mosasaurus vertikálně zploštělý, a to spolu s klínovitou lebkou vytvářelo dojem ryby zkřížené s krokodýlem. Jako většině mosasaurů jim čelistní kloub umožňoval pohyb čelistí do stran.
Čelisti byly vybaveny řadou ostrých špičatých zubů. Mosasauři se zřejmě živili rybami, olihněmi a mořskými želvami, ale nepohrdli ani amonity. 
Dokládají to nálezy schránek amonitů se stopami po zubech, které náležely mosasaurovi. 
 
Výskyt: Evropa (Nizozemí,Belgie), Severní Amerika (Texas a Jiřní Dakota v USA)
Potrava: masožravec
Délka: 10 m
Výška: neznámá
Váha: neznámá
Český význam názvu:"ještěr od řeky Mázy"-podle řeky, která protéká Francii, Belgíí a Nizozemskem a u níž byl objeven
 
Informace čerpány: David BURNIE, Velká obrázková encyklopedie dinosauři.  Praha: Svojtka, 2012, s. 200. ISBN 978-80-7237-491-5.,
www.wikipedia.cz
 
 
 

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode